ارزش صادرات زعفران به ۱۷۲ میلیون دلار رسید/ آمریکایی‌ها مشتری طلای سرخ ایرانی

ارزش صادرات زعفران به ۱۷۲ میلیون دلار رسید/ آمریکایی‌ها مشتری طلای سرخ ایرانی

ارزش صادرات زعفران به ۱۷۲ میلیون دلار رسید/ آمریکایی‌ها مشتری طلای سرخ ایرانی

ایسنا نوشت:بر اساس آمارهای منتشر شده در ۱۰ ماهه گذشته بیش از ۱۷۸ تن زعفران صادر شده که آمریکا نیز از مشتری‌های زعفران ایران بوده است.

زعفران یکی از مهمترین کالاهای صادراتی ایران به شمار می‌آید و میزان ارزآوری این طلای سرخ به ۱۷۲ میلیون دلار رسیده است.

آمار صادرات زعفران نشان می‌دهد که در ۱۰ ماهه گذشته بیش از ۱۷۸ تن زعفران به کشورهای مختلف صادر شده که امارات بزرگترین مشتری و ترکیه زرنگ ترین مشتری این محصول صادراتی بوده‌اند.

براساس آخرین آمار ارائه شده گمرک بیش از ۱۷۸ هزار کیلوگرم زعفران در ۱۰ ماهه امسال به ۵۹ کشور مختلف صادر شده است که ارزش آن معادل ۱۷۲ میلیون و ۷۵۸ هزار و ۸۳۷ دلار و برابر با بیش از ۴۷۲۷ میلیارد و ۵۸۸ میلیون تومان است.

اتریش، اردن، آرژانتین، اسپانیا، استرالیا، آفریقای جنوبی، افغانستان، آلمان، امارات متحده عربی، اندونزی، انگلستان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا، ایرلند، بحرین، بلژیک، پاکستان، پرتغال، تایلند، تایوان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری چک، چین، دانمارک، زامبیا، ژاپن، سریلانکا، سنگاپور، سوئیس، سوئد، سروستان و مونته گرو، عراق، عمان، فدراسیون روسیه، فرانسه، فیلیپین، قزاقستان، قطر، کامبوج، کانادا، کرواسی، کره جنوبی، کنیا، کویت، گرجستان، لبنان، مالزی، مجارستان، مصر، موریس، نروژ، نیجریه، نیوزلند، ویتنام، هلند، هند، هنگ کنگ و یونان ۵۹ مشتری زعفران ایرانی در ۱۰ ماهه گذشته در بسته بندی های مختلف کمتر از ۱۰ گرم از ۱۰ تا ۳۰ گرم و بیشتر هستند.

امارات بزرگترین مشتری طلای سرخ ایرانی

در این میان، امارات با خرید بیش از ۵۴ هزار کیلوگرم زعفران به ارزشی بالغ بر ۶۱ میلیون و ۷۳۹ هزار دلار بزرگترین مشتری زعفران ایرانی به شمار می‌رود و پس از آن اسپانیا با خرید بیش از ۳۵ تن زعفران به ارزشی بالغ بر ۳۸ میلیون دلار در جایگاه دوم و چین با خرید بیش از ۲۸ تن با ارزشی بالغ بر ۳۲ میلیون دلار در جایگاه سوم خریداران این محصول کشاورزی صادراتی با ارزش قرار گرفتند.

ترکیه زرنگ ترین مشتری زعفران ایرانی

نکته جالب در آمار صادرات زعفران ایران این است که پس از کشورهای امارات، اسپانیا و چین بیشترین خرید زعفران توسط ترکیه انجام شده است که میزان آن به ۲۴ تن می‌رسد. اما مساله اینجاست که این حجم از زعفران با ارزش بسیار اندکی معادل حدود ۵۳۰ هزار دلار توسط ترک ها خریداری شده است که می‌توان گفت آنها زرنگ ترین مشتری زعفران ایرانی بودند و مشخص نیست این حجم از زعفران چرا با قیمتی بسیار پایین به این کشور صادر شده است.

زعفران ایرانی به آمریکا هم رفت

گرچه زعفران ایرانی به کشورهای مختلفی از همسایگان تا دورترین نقاط قاره های دنیا صادر شده است اما آمریکا در ۱۰ ماهه گذشته مشتری زعفران ایرانی بوده است و یک کیلوگرم زعفران را در بسته‌بندی‌های بیش از ۳۰ گرم به ارزشی بالغ بر ۱۵۹۸ دلار معادل ۳۹ میلیون و ۸۹۱ هزار تومان خریداری کرده است.

البته یکی دیگر از محصولات در این زمینه پودر زعفران است که در ۱۰ ماهه گذشته بیش از ۳۰۴ کیلوگرم از آن به ارزش ۳۳۹ هزار و ۱۹۸ دلار به کشورهای اسپانیا، استرالیا، آلمان، امارات، انگلستان، ایتالیا، بحرین، سنگاپور، فرانسه، مالزی، ویتنام و یونان صادر شده است.

بیشتر بخوانید:

  • یخبندان بی‌سابقه امسال بازار زعفران را داغ می‌کند؟

217 46

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

دلار ۲۵۰۰ تومان ارزان شد/ قیمت جدید دلار را ببینید

آمارها نشان می دهد با وجود آنکه یک هفته از شهادت رئیس جمهور و هیات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *