از هر ۱۰ ایرانی چند نفر دارای شغل هستند؟

از هر ۱۰ ایرانی چند نفر دارای شغل هستند؟

از هر ۱۰ ایرانی چند نفر دارای شغل هستند؟

اقتصاد نیوز نوشت:نرخ اشتغال اقتصاد ایران در پاییز امسال حدود ۳۸ درصد برآورد شده، به بیان ساده تر از هر ۱۰ ایرانی که در سن کار قرار دارد در پاییز امسال تنهاحدود ۴ نفر دارای شغل بوده اند.

کل جمعیت حاضر در سن کار(۱۵ ساله و بیشتر) در پاییز امسال ۶۳ میلیون و ۸۸۶ هزار نفر برآورد شده که از این تعداد ۲۴ میلیون و ۷۰ هزار نفر دارای شغل هستند. بر این اساس نسبت اشتغال در اقتصاد ایران ۳۷.۷ است، به بیان ساده تر در پاییز امسال از هر ده نفر ایرانی که در سن کار قرار داشته تنها حدود ۴ نفر دارای شغل بوده اند. بررسی ها نشان می دهد از زمستان سال گذشته روندی نسبت اشتغال در ایران صعودی بوده و از حدود ۳۶ درصد به اعداد فعلی رسیده است.

پایین ترین نرخ اشتغال در ده فصل گذشته اقتصاد کشور به زمستان سال گذشته تعلق دارد، البته به طور کلی در زمستان ها به علت اینکه از فعالیت های بخش کشاورزی کاسته می شود، شاهد کاهش اشتغال در کشور هستیم و عموما پایین ترین نرخ های اشتغال در بین چهار فصل سال در زمستان ها به ثبت می رسد. نرخ اشتغال در تابستان سال ۹۹ حدود ۳۷.۸ درصد بوده، این نرخ بالاترین نسبت اشتغال در ده فصل گذشته بازار کار ایران محسوب می شود. با این حساب نرخ اشتغال ۳۷.۷ درصدی پاییز امسال در زمره ارقام بالای این شاخص است. البته بررسی ها نشان می دهد علی رغم اینکه در چند فل گذشته نرخ اشتغال در کشور بهبود یافته اما نرخ اشتغال در کشور به طور کلی در چند سال گذشته روندی نزولی داشته، به گونه ای که این رقم در سال ۹۸ حدود ۳۹.۵ درصد بوده است.

کل جمعیت فعال اقتصادی کشور در پاییز امسال ۲۶ میلیون و ۲۰۷ هزار نفر برآورد شده که از تعداد حدود ۲ میلیون و ۱۳۶ هزار نفر نتوانسته اند برای خود شغلی دست و پا کنند. بر این اساس نرخ بیکاری در پاییز امسال ۸.۲ درصد بوده، این در حالیست که این شاخص در پاییز سال گذشته ۸.۹ درصد بوده است. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی نیز در همین بازه زمانی از ۴۰.۹ به ۴۱ درصد رسیده است. به طور کلی می توان گفت وضعیت بازار کار در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته کمی بهبود یافته است.

shadow

بیشتر بخوانید:

  • بیکاری زنان در سراشیبی / مردان جوان عقب افتادند +جدول

۳۵۲۱۷

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی حتما بخوانند/ منتظر این پیامک ویژه باشید

بشیر عمرانی گفت: از تمامی بیمه‌شدگانی که تاکنون در این سامانه ثبت‌نام نکرده‌اند دعوت می‌کنیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *