امیرعبداللهیان: سفر به مسکو با قدری تاخیر انجام می‌شود

امیرعبداللهیان: سفر به مسکو با قدری تاخیر انجام می‌شود

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) ۲۷ دی ماه و پیش از ترک تهران به مقصد آنکارا برای دیدار و گفت‌وگو با «مولود چاووش اوغلو» همتای ترکیه‌ای خود در جمع خبرنگاران درباره این سفر گفت: امروز طبق برنامه‌ای که هماهنگ شده بود و به خاطر تحرکات منطقه‌ای قرار بود من هم در روسیه باشم و هم آنکارا که علت آن هم برخی تحولات منطقه‌ای بود. در نهایت مقرر شد سفر به مسکو با قدری تاخیر انجام شود و امروز سفر به آنکارا صورت می‌گیرد.

وی افزود: در سفر به آنکارا آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه مورد بررسی قرار می‌گیرد. آقای اردوغان رئیس جمهور ترکیه از آقای دکتر رئیسی برای سفر به ترکیه دعوت رسمی به عمل آورده که هماهنگی‌های اولیه این سفر در سطح عالی در آنکارا انجام خواهد شد.علاوه بر این، به دلیل تحولات سریعی که هم در حوزه شامات و هم در غرب آسیا جریان دارد، دو روز پیش در سوریه با آقای بشار اسد و در لبنان با مقامات عالی این کشور گفت‌وگو کردیم.

وزیر خارجه با اشاره به تحولات در قفقاز جنوبی و رایزنی درباره مسائل مختلف منطقه‌ای که به امنیت منطقه بستگی دارد، عنوان کرد: در چارچوب نگاه دولت آقای رئیسی مبنی بر سیاست همسایگی و نگاه به آسیا تحرکات بیشتر در این حوزه امروز یک ضرورت مهم است.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز روز دوشنبه اعلام کرد که وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه به ترکیه سفر خواهد کرد تا درباره موضوعات مختلف به رایزنی بپردازد.بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه، «حسین امیرعبداللهیان»‌ در این سفر با «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه دیدار خواهد کرد و دو دیپلمات در این دیدار درباره موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و روابط دوجانبه به تبادل نظر خواهند پرداخت.

این دومین سفر امیرعبداللهیان به ترکیه پس از تصدی سمت وزارت امور خارجه است. ششم تیر ماه ۱۴۰۱ بعد از آنکه چندین بار خبر سفر حسین امیرعبداللهیان به ترکیه مطرح شده بود، این سفر انجام شد. وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به دعوت «مولود چاووش اوغلو» همتای ترکیه‌ای خود به آنکارا رفت و ضمن دیدار با وزیر خارجه ترکیه با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور نیز دیدار و به گفت‌وگو نشست. یکی از مباحثی که در این گفت‌وگوها مطرح شد عملیات احتمالی نظامی ترکیه در شمال سوریه بود.

امیرعبداللهیان: سفر به مسکو با قدری تاخیر انجام می‌شود

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب ۲۲ دی ماه به لبنان و از آنجا به سوریه سفر کرد.

امیرعبداللهیان در بیروت و در نشست خبری مشترک با همتای لبنانی در پاسخ به سؤالی درباره گفت‌وگوی سوریه و ترکیه اظهار داشت: از گفت‌وگوهای سوری و ترکی و گفت‌وگوهای به عمل آمده بین مقامات سوریه و ترکیه خرسندیم و از مسیر گفت‌وگو و مذاکره برای حل مشکلات این دو کشور استقبال می‌کنیم. معتقدیم برای تمرکز بر راه‌حل سیاسی قوی‌تر بین سوریه و ترکیه فرمت آستانه را با مشارکت دادن سوریه باید تقویت کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در نشست خبری مشترک با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه در پاسخ به سؤالی ترکیه و سوریه را دو کشور مهم در منطقه خواند و گفت: ایران با هر دو کشور روابطی مهم دارد. زمانی در جریان قرار گرفتیم که احتمال دارد نیروهای نظامی ترکیه به شمال سوریه حمله نظامی انجام دهند، وارد معادله برای جلوگیری از ورود به جنگ جدید و حمله نظامی شدیم. خرسندیم که تلاش‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و گفت‌وگوهای روسای جمهوری ایران ترکیه و سوریه به این منجر شد که گفت‌‌وگو جای جنگ را بگیرد. معتقدیم حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها باید مورد اهتمام قرار بگیرد. به تلاش‌های دیپلماتیک خودمان برای نزدیکی و حل مشکلات بین سوریه و ترکیه ادامه می‌دهیم.

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

ببینید | عصبانیت بامزه دختر محسن کیایی بخاطر دیر آمدن پدرش

ویدیویی از عصبانیت بامزه دختر محسن کیایی بخاطر دیر آمدن پدرش را ببینید./بازیگران 30نمامجله خبری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *