بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران به صورت مرتب ادامه دارد

بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران به صورت مرتب ادامه دارد

« محمد اسلامی » رئیس سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه – ۵ بهمن – در نشست پاسخگویی به تماس‌های مردمی در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری درباره مواضع دوگانه غرب در قبال ایران گفت: مواضع غرب برای تحلیلگران و نخبگان سیاسی بسیار آموزنده است، کسانی که تصور می‌کنند مشکل جمهوری اسلامی ایران است اگر با دقت این رفتارها و گفتارهای کشورهای غربی را مورد مطالعه قرار دهند متوجه خط دشمنی غرب با ایران خواهند شد.

وی با بیان اینکه غرب بدون اینکه جمهوری اسلامی مرتکب خطایی شده باشد بهانه‌تراشی می‌کند؛ گفت: آنها با طرح اتهاماتی به صورت متفرق و منسجم برای تضعیف جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند. غرب برنمی‌تابد کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران که برای رسیدن به استقلال خون بها داده است، بدون آنها و سیاست‌های آنها مسیر پیشرفت خود را ادامه می‌دهد، به همین دلیل در مکتوبات و مستندات خود به صراحت اعلام می‌کنند که انتظار نداشتند که پیشرفت جمهوری اسلامی به این سرعت اتفاق افتد.

وی افزود: به همین دلیل است که با تحریم و بستن شریان‌های مالی، ارتباطی و تبادلات اقتصادی ایران تمام سعی خود را در تضعیف ایران به کار بستند اما وقتی این تحریم‌ها و تهدیدات بی‌نتیجه ماند، پشیمان شدند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره روند رابطه ایران را طرف‌های غربی گفت: اول اعلام کردند که برجام مرده، بعد گفتند برجام در بن بست قرار گرفته است، تا دو هفته پیش تأکید بر این بود که برجام در اولویت ما نیست و اکنون آخرین موضع آنها این بوده است که بن بستی وجود ندارد و می خواهیم به توافق دست پیدا کنیم.

اسلامی با توضیح اینکه تمام این مواضع برای تضعیف و جلوگیری از پیشرفت ایران است، افزود: این موضوع کاملاً مبرهن است و شعار نیست و اگر امروز برای خیلی‌ها مکشوف نباشد در آینده برای همه مشخص خواهد شد.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی همه باید ثابت قدم باشیم، تصریح کرد: هوشیاری در شرایط کنونی بسیار مهم است و هیچ کس نباید در فرایندی که در این مقطع انقلاب قرار گرفته‌ایم خط انقلاب را گم کرده و مسیر را اشتباه انتخاب کند که رستگاری در خط اسلام، انقلاب و ولایت فقیه است.

بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران به صورت مرتب ادامه دارد

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه امروز ما با آژانس هیچ مشکلی نداریم، تاکید کرد: آژانس بیشترین بازرسی را از ایران انجام داده بازرسی‌ها در روزهای گذشته و به صورت مرتب انجام شده است. آژانس از تأسیسات ایران هم به صورت با برنامه و هم سرزده بازرسی کرده و حتی یک مورد از عدم انطباق برنامه اعلامی از سوی ایران با نتیجه بازرسی‌ها وجود نداشته است.

اسلامی با اشاره به اینکه این اتهامات تکرار توهمات گذشته است، گفت: حاصل ۲۰ سال مذاکره و رفت و آمد سند برجام بود که غرب خود از آن خارج شد. امضای توافق برجام از سوی ایران یک دلیل داشت و آن رفع این اتهامات بود اما اگر قرار باشد اتهامات باقی مانده و جدا از موضوع برجام باشد، برهم زدن بازی است.

وی افزود: قرار بود در برجام این اتهامات با بازرسی‌های انجام شده، کنار گذاشته شود و ایران در ازای آن، محدودیت‌هایی در عملکرد خود را هم در ظرفیت و هم در عیار غنی‌سازی، بپذیرد. غرب هم در ازای آن تحریم‌ها را لغو کند. آنها نه تنها به این تعهدات خود عمل نکردند که پس از مدت کوتاهی که تحریم‌ها را برداشتند، بار دیگر از این سند خارج شدند و تحریم‌ها دوباره بازگشت.

اسلامی ادامه داد: غربی‌ها اجازه ندادند کشوری با ما کار کرده و هزینه صادرات ایران را پرداخت کند، این ظلم آشکاری بود که به مردم شد اما فشارهای آنها جواب نداده و راه پیشرفت کشور همین راه مقاومت و حفظ ارزش پول ملی است تا آسیب‌پذیری خود را به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: به طور قطع آنها پشیمانند و پشیمان‌تر از گذشته هم خواهند بود و ما راه خود را ادامه می‌دهیم، هیچ تخلف و عدم انطباقی در برنامه‌های هسته‌ای خود نداریم.

وی درباره سفر دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران هم گفت: با نهایی شدن تنظیمات زمان و اهداف سفر آقای گروسی، وی به ایران خواهد آمد و ما از حضور ایشان استقبال می‌کنیم.

در راستای رویکرد مردمی دولت آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» مبنی بر ارتباط بی‌واسطه مسئولان با مردم و ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور، وزرا، معاونان و اعضای کابینه موظف شدند در روزهای مشخصی از هفته پاسخگوی تماس‌های تلفنی مردم باشند. سیزدهمین نشست پاسخگویی با حضور اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی برگزار شد و پیش از این وزرای کار، ارتباطات، دادگستری، بهداشت، کشاورزی، آموزش و پرورش، معاون پارلمانی، معاون امور زنان و خانواده، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رؤسای سازمان حفاظت از محیط زیست، امور اداری و استخدامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری، پاسخگوی سؤالات و مشکلات مردم شدند.

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

عکس| این شادی گل بازیکن پرسپولیس در تلویزیون سانسور شد!

اوستون اورونوف گل مهمی برای پرسپولیس ثبت کرد.مجله خبری بهیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *