آخرین وضعیت جیران، جیرانی‌ها خسارت دهند مردم جیران ببینند!

بیانیه دست‌اندرکاران سریال «آهوی من مارال» درباره وضیعت سریال «جیران»

حسن معجونی در «آهوی من مارال» نقش ناصرالدین شاه را بازی می‌کند
حسن معجونی در «آهوی من مارال» نقش ناصرالدین شاه را بازی می‌کند

 

دست‌اندرکاران سریال «آهوی من مارال» نسبت به اتفاق‌های چند وقت اخیر درباره توقف انتشار سریال «جیران» بیانیه‌ای منتشر کرده‌اند.

به گزارش فیلم‌نیوز عوامل این سریال اعلام کرده‌اند که از ابتدا قصد وارد شدن به جنجال‌های رسانه‌ای را نداشته‌اند اما از آنجایی که برخی خبرگزاری‌ها اقدام به نشر و اشاعه اکاذیب نسبت به عوامل مجموعه «آهوی من مارال» زده‌اند تصمیم گرفته‌اند بیانیه‌ای منتشر کنند.

در این بیانیه آمده که اولین بار مهرداد غفار‌زاده سال 1399 از عوامل «جیران» شکایت کرده و این شکایت منجر به صدور حکم محکومیت اسماعیل عفیفه، تهیه‌کننده جیران به «حذف شباهت‌ها از فیلم‌نامه و عدم پخش سریال جیران تا یک سال شده است.»

در ادامه بیانیه آمده که عفیفه مدعی شده که ساترا مرجع رسیدگی به شکایات از جیران بوده در صورتی که مرجع رسیدگی به شکایات، دادسراها و دادگاه‌های کیفری هستند.

فقط در زمانی که عوامل «جیران» و فیلیمو مهیای پخش این مجموعه شده بودند، تیم حقوقی آهوی من مارال با ارسال اظهارنامه رسمی به فیلیمو درخواست کردند پوسترهای مربوط به شخصیت و داستان‌های مشابه و مسروقه را از سطح شهر و فضای مجازی جمع‌آوری و از پخش سریال با وجود قسمت‌های کپی‌برداری‌شده از «مارال» خودداری کنند.

به دنبال همین درخواست از ساترا هم، به عنوان متولی صدور مجوز پخش و مرجع اجرای رأی داوری، درخواست شد که بررسی کنند تا چنان‌چه شباهت‌ها حذف و حکم قبلی اجرا شده است، مجوز پخش «جیران» صادر شود.

بنابراین اساساً نه در ساترا شکایتی مطرح شده بود و نه در آن رسیدگی انجام یا حکمی صادر شده است. بدیهی است خود مسئولان ساترا که می‌دانند مرجع رسیدگی به شکایات و صدور حکم نیستند، جهت رعایت شأن قانونی خود بهتر است در مورد اظهارات آقای عفیفه اظهار نظر کنند.

بنابراین اساساً نه در ساترا شکایتی مطرح شده بود و نه در آن رسیدگی انجام یا حکمی صادر شده است. بدیهی است خود مسئولان ساترا که می‌دانند مرجع رسیدگی به شکایات و صدور حکم نیستند، جهت رعایت شأن قانونی خود بهتر است در مورد اظهارات آقای عفیفه اظهار نظر کنند.

در بخش دیگری از بیانیه آمده که تهیه کننده «جیران» اظهارکرده «یک ماه تأخیر در پخش قسمت اول سریال «جیران» ایجاد شده، بخاطر شکایت بوده و پس از بررسی مفصل، حکم قاطع به عدم تشابه دو فیلمنامه «جیران» و «آهوی من مارال» از سوی ساترا صادر شده است». اولاً در همان تاریخ مسئولان وقت ساترا طی بیانیه‌ای علت تأخیر پخش جیران را بازبینی محتوا و اعمال ممیزی اعلام کردند و تصریح کردند که توقف به خاطر شکایت نیست.

در بخشی دیگر به کپی‌برداری فیلمنامه اشاره شده: « با ارجاع امر کارشناسی از سوی بازپرس محترم شعبه صادرکننده دستور توقف، به کارشناس رسمی دادگستری، کارشناس محترم طی یک ماه بررسی مفصل، گزارش کاملی مبنی بر وجود شباهت در فیلمنامه و محتوای ساخته شده «جیران» با طرح و فیلمنامه «مارال» ارائه کرده است و جزءبه جزء، به تک‌تک موارد مشابهی اشاره کرده است، که از ابتدا در طرح آقای احسان جوانمرد نبوده و از روی طرح آقای غفارزاده کپی‌برداری شده‌اند.»

در ادامه آمده: « طرح اولیه احسان جوانمرد برای «جیران»، مبتنی بر مستندات تاریخی بوده و فاقد روایات تخیلی و شخصیت‌های غیرواقعی است که با ایده‌پردازی آقای غفارزاده در طرح «آهوی من مارال» خلق شده‌اند. اگر عوامل «مارال» از آقای جوانمرد شکایت نکرده‌اند، صرفاً به این دلیل است که معتقد بودند آقای جوانمرد، بدواً سوء‌نیتی نداشته و تصور می‌کرده که آقای حسن فتحی ایده‌ای از سمت خود به طرح او الحاق می‌کند.»

در این بیانیه پلتفرم فیلیمو به عنوان یکی از متهمان معرفی شده و آمده: «فیلیمو پس از صدور دستور توقف پخش جیران اطلاعیه‌ای صادر و اظهار نموده است که تا زمان حل اختلافات بین تهیه‌کنندگان و کارگردانان دو سریال، ادامه «جیران» پخش نخواهد شد. در واقع بیانیه فیلیمو موضوع را به گونه‌ای القاء می‌کند که گویی فیلیمو و مدیران این پلتفرم، نسبت به این شکایت شخص ثالث هستند و از بیرون درباره آن اظهار نظر می‌کنند، نه در مقام یکی از عناصر درگیر در پرونده. این در حالی است که فیلیمو نیز یکی از مشتکی‌علیه ها، و چه بسا متهم اصلی در وقوع این خلاف است و از ایشان نیز شکایت شده است. چراکه مسئولان فیلیمو علی‌رغم اطلاع از مسروقه بودن ایده فیلمنامه و با این‌که از ابتدا در جریان شکایت آقای غفارزاده و وجود رأی داوری بودند، برای ساخت سریال «جیران» سرمایه‌گذاری کردند.»

در بخش پایانی بیانیه هم درباره تکلیف جیران نوشته شده: «در آخر گفتنی است که ما همواره بر آن بوده‌ایم که مشکل به وجود آمده را، در فضای غیرقضایی و خیرخواهانه حل و فصل کنیم. حتی قبل از صدور دستور توقف پخش، مهلت ۱۰ روزه‌ای از سوی بازپرس محترم، به عوامل «جیران» داده شد تا در جهت صلح و سازش اقدام کنند، ولی متأسفانه عوامل «جیران» که الحق استاد مسلم فرصت‌سوزی هستند، به عمل خود اصرار دارند. این رفتار ایشان است که عوامل «مارال» را وادار به شکایت کیفری نموده، که نتیجه آن توقف پخش سریال «جیران» و تضییع حقوق مخاطبان و بینندگان است. علی‌ای‌حال ما مسیر قانونی خود را تا آخر و صدور حکم محکومیت مجرمین طی می‌کنیم، ولی صرفا از سر احترام به بینندگان و دنبال‌کنندگان «جیران»، در صورت جبران خسارات وارده به مجموعه «مارال»، مثل گذشته حاضر به گذشت و صلح و سازش هستیم. این توپ حالا در زمین «جیران» و جیرانیان است تا نشان دهند برای مخاطبانشان ارزشی قائل هستند، یا به خاطر اندکی سود مالی بیشتر، حقوق آن را نادیده می‌گیرند.»

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

عکس‌| پدرخوانده به دنبال شکست سپاهان!

باشگاه آلومینیوم اراک پوستر جالب توجهی برای دیدار برابر سپاهان طراحی کرده است.مجله خبری بهیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *