دلایل مخالفت مجلس با شیوه فعلی عرضه خودرو در بورس

دلایل مخالفت مجلس با شیوه فعلی عرضه خودرو در بورس

روح الله ایزدخواه درباره وضعیت واردات خودرو همچنین عرضه در بورس کالا، بیان کرد: مجلس به دنبال این بود تا واردات خودرو عاملی برای ایجاد تعادل در بازار خودرو هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ میزان عرضه خودرو شود و هدف این بود تا واردات خودرو کمبود عرضه را پر کرده و قیمت را کاهش دهد اما متاسفانه با مخالفت هایی که از طرف هیات عالی نظارت بر سیاست های کلی شد، طرح مجلس در دست اندازهایی افتاد و سپس آئین نامه ای برای واردات خودرو نوشته شد که آنطور که مد نظر مجلس بود، مطلوب نبود.

واردات در اختیار چند تولید کننده خودرو قرار گرفته است

وی در ادامه اظهار کرد: امروز واردات خودرو در اختیار چند تولید کننده خودرو قرار گرفته و سقف واردات نیز لحاظ شده است که این ها نظر مجلس نبود. با روند فعلی واردات خیلی امید نداریم آنچه که مدنظر مجلس بود یعنی ایجاد تعادل در بازار، محقق شود.

عرضه خودرو در بورس کالا باید شرایط و قواعدی داشته باشد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره عرضه خودرو در بورس کالا تصریح کرد: عرضه خودرو در بورس کالا ایده خود مجلس بود. در سال ۹۹ مجلس طرح آن را آماده کرد و کلیات آن نیز در کمیسیون صنایع به تصویب رسیده و اکنون در حال نهایی کردن جزئیات آن هستیم، تقریبا به نتیجه نهایی رسیده و ان شاءالله به زودی از کمیسیون به صحن مجلس می آید. بحثی که داریم این است که عرضه خودرو در بورس باید شرایط و قواعدی داشته باشد و شیوه فعلی عرضه خودرو در بورس را ما قبول نداریم.

وی در ادامه با بیان اینکه اضافه درآمدی که برای خودروساز در بورس، علاوه بر قیمت واقعی خودرو ایجاد می شود، اساسا نباید به طور مستقیم به خودروساز برسد،‌ گفت: ماده ۶۱ قانون سیاستهای اصل ۴۴ تاکید دارد که در کالاهای انحصاری اضافه درآمد باید مدیریت شود چون بازار انحصاری و کنترل شده است آن اضافه درآمد حق خودروساز نیست چراکه ناشی از التهاب بازار بوده است.

دلایل مخالفت مجلس با شیوه فعلی عرضه خودرو در بورس

مازاد درآمد در بورس کالا نباید به جیب خودروساز برود

ایزدخواه افزود: ما معتقدیم همچنان که این اضافه درآمد نباید به جیب دلال بریزد، به جیب خودروساز هم نباید برود چراکه این رانت ناشی از کمبود کالای انحصاری در یک بازار شبه انحصاری است از این جهت این رانت نه به طرف تقاضا باید برسد و نه به طرف عرضه، بلکه باید مدیریت شده و این رانت از بازار خارج شود. بدین ترتیب هیچ انگیزه سوداگرانه ای نمی تواند در بازار اعمال نفوذ کند. امروز در بورس اینگونه نیست و اضافه درآمد به جیب خودروساز می رود که مبنای قانونی هم ندارد به همین جهت ما با این شیوه عرضه خودرو در بورس مخالف هستیم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر باید همه عرضه خودرو در بازار بورس صورت گیرد و خارج از بورس عرضه ای صورت نگیرد وگرنه بازار به درستی کشف نمی شود. با عرضه قطره چکانی بورس نمی تواند کشف قیمت کند باید کل عرضه خودرو وارد بورس شود.

ایزدخواه در پایان گفت: به زودی طرح کمیسیون صنایع برای عرضه خودرو در بورس کالا به صحن می رسد و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

عکس | تصویری از حضور فرزند شهید امیرعبداللهیان در کنار علی باقری

تصویری از فرزند شهید امیرعبداللهیان در کنار علی باقری، سرپرست وزارت خارجه در مراسم تشییع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *