اخبار اقتصادی

دلیل اصلی ریزش و هرج و مرج در بورس

عامل اصلی ریزش و نابسامانی بورس چیست؟

​امیرآبادی، کارشناس بازار سرمایه و بازارهای جهانی فارکس و ارز دیجیتال در گفت وگو با افکارنیوز ریزش اخیر بورس را تحلیل و ضمن توضیح علت اصلی خروج پول های حقیقی از این بازار گفت: بورس به معنای بازار است اما ما در ایران چیزی به نام بورس نداریم. دلیلش هم این است که احتکار سهام صورت می گیرد و در این شرایط کسی نمی تواند به خوبی در این بازار ورود پیدا کند.

امیرآبادی تشریح کرد: زیرا دولت باید به عنوان داور مسابقه در این بازار حضور داشته باشد نه به عنوان یک بازیگر. زمانی که دولت به عنوان بازیگر اصلی وارد بازی می شود عرضه و تقاضای واقعی در بازار نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: چهار عامل باعث شده است که روز به وضعیت نا به سامان فعلی برسد. یکی از مهم ترین عوامل نرخ واقعی است. دومی حمایت های دولتی است که این کار کج منشی در بورس ایجاد می کند. سومین عامل نیز رفتار گله ای در بورس است که نمی توانیم مردم را برای این کار مقصر بدانیم.

امیرآبادی تاکید کرد: در تمام نقاط دنیا این مسئله وجود دارد و فقط در ایران نیست. چینی‌ها در یک مقطعی این کار را کردند و همچنین در ونزوئلا نیز در مقطعی که می‌خواستند تمام نقدینگی را جمع کنند و همه را به بورس بیاورند این اتفاق افتاد. بنابراین رفتار گله‌ای در بورس اصولاً توسط حاکمان و تعیین کنندگان و توده‌ها صورت می‌گیرد. این توده‌ها ممکن است یک بار رئیس کل بانک مرکزی باشد و بار دیگر کسانی که اقتصاد در دستانشان است.

این کارشناس ضمن توضیح عامل موثر چهارم نافزود: عامل آخر و از همه مهم‌تر اینکه دولت مردم را با کج‌منشی و حمایت‌های دولتی داخل بورس می‌آورد و می‌گوید این سهام را بخرید!

وی افزود: شما نیز آن سهام را می‌خرید و زمانی که سهم به سود رسیده می‌خواهید آن را بفروشید اما چون احتکار سهام صورت می‌گیرد و اجازه فروش به موقع را نمی‌دهد. بنابراین زمانی که احتکار سهام وجود دارد در واقع عرضه و تقاضا واقعی در بازار وجود ندارد.

عامل اصلی ریزش و نابسامانی بورس چیست؟

تحلیلگر بازارهای سرمایه اظهارداشت: یعنی این مارکت به وجود آمده که نقدینگی را در بازار جمع کند و در جیب سهامدار اصلی قرار دهد. این واقعیت بورس کشور ما است. دولت به قدری سهام حقیقی‌ها را در بازار نگه می‌دارد که ارزش آن به کم‌ترین میزان خود برسد.

امیرآبادی ادامه داد: در آنجا چون دیگر سهام ریالی نیست که ارزش پول خریدار کاهش پیدا کند و بازیگر بورس یک سری سهام دلاری مثل سهام فولاد خریده است که با دلار در ارتباط است در آنجا سهامدار را در صف فروش نگه می‌دارد و چون احتکار وجود دارد خودش در ابتدا سهام را از این جیب به آن جیب می‌کند و می‌گوید نوبت به شما نرسید!

وی درانتها خاطرنشان کرد: این واقعیت بورس کشورمان است و در چنین شرایطی ورود کردن به این بازار نه تنها دلیلی ندارد بلکه خنده‌دار نیز هست. لذا مسئولان در اینجا می‌توانند علت بی‌اعتمادی مردم به این بازار را متوجه شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا