رژیم اسرائیل باید از چه آستانه‌ای عبور کند تا شورای امنیت از خواب زمستانی خارج شود؟

رژیم اسرائیل باید از چه آستانه‌ای عبور کند تا شورای امنیت از خواب زمستانی خارج شود؟

سعید ایروانی در نشست شورای امنیت در مورد فلسطین ادامه داد: تهاجم اخیر رژیم اسرائیل به مسجد الاقصی در ۳ ژانویه، نقض حرمت و مراسم عبادی مسجد الاقصی و تحریک وقیحانه احساسات مسلمانان بود. این اقدام غیرقانونی و بی تدبیری عواقب جدی دارد که نباید دست کم گرفت. بنابراین، اگر به درستی با آن برخورد نشود، صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی را به خطر بیندازد.

وی تصریح کرد: رژیم اسراییل بیش از ۷۰ سال است که این جنایات را بدون پاسخگویی یا مواجهه با عواقبی مرتکب شده است. آپارتاید هنوز پابرجاست و اشغال پایان نیافته است. به دلیل فعالیت‌های مستمر شهرک‌سازی رژیم اسرائیل که توسط قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل ممنوع است، امکان ایجاد یک کشور فلسطینی دشوار و حتی بی‌معنی است.

وی تاکید کرد: ما بر این باوریم که منازعه در اراضی اشغالی فلسطین تنها در صورتی قابل حل است که به اشغال پایان داده شود و حقوق مسلم مردم فلسطین در تعیین سرنوشت به طور کامل به رسمیت شناخته، حمایت و محافظت شود. این امر منجر به بازیابی کامل حاکمیت فلسطین بر کل سرزمین فلسطین خواهد شد. اما تا زمانی که شورای امنیت سکوت اختیار کند، انجام این کار غیرممکن است. موضع کنونی شورا هیچ کاری جز تقویت و ترغیب رژیم اسرائیل برای تداوم اشغالگری و جنایات وحشیانه خود علیه مردم فلسطین نداشته است.

نماینده ایران در سازمان ملل ادامه داد: همانطور که نماینده دائم فلسطین به درستی اشاره کرد، رژیم اسرائیل باید از چه آستانه‌ای عبور کند تا شورای امنیت از خواب زمستانی خارج شود و وظایف خود را طبق منشور سازمان ملل انجام دهد؟ همانطور که بار‌ها اعلام کرده‌ایم، اگر جامعه بین‌المللی، به‌ویژه شورای امنیت در قبال تجاوزات مداوم رژیم اسرائیل سکوت کند، رژیم اسرائیل به ارتکاب جنایات و تجاوزات بیشتر تشویق خواهد شد.

وی افزود: شورای امنیت سازمان ملل باید فورا و قاطعانه برای حمایت از مردم فلسطین اقدام کند. همدردی به تنهایی کافی نیست. بنابراین، شورای امنیت موظف است به دستور منشور برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی پایبند باشد و رژیم اسرائیل را با استفاده از تمام ابزار‌های قانونی در اختیارش برای جنایات خود مسئول بداند.

ایروانی گفت: جمهوری اسلامی ایران از درخواست مجمع عمومی از دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ) در قطعنامه مصوب ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲ (A/RES/۷۷/۲۴۷) برای نظر مشورتی درباره عواقب حقوقی نقض مداوم رژیم اسرائیل علیه حقوق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت خود و همچنین اشغال طولانی مدت، شهرک سازی و الحاق سرزمین فلسطین به آن استقبال می‌کند. ما معتقدیم که این اقدام می‌تواند به آزادی کل سرزمین‌های فلسطین کمک کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران وظیفه خود می‌داند که از حقوق مشروع مردم فلسطین برای مقاومت در برابر ظلم و خشونت رژیم نژادپرست اسرائیل مطابق با حق تعیین سرنوشت خود حمایت کند. این موضع ثابت ما تا پایان اشغال خواهد بود.

وی در پایان گفت: طبق عادت و رفتار همیشگی رژیم اسرائیل، نماینده این رژیم مجدداً از تریبون شورای امنیت سوء استفاده و با انحراف از دستورکار شورا، با توسل به جعلیات و دروغگویی، ادعا‌ها و فعالیت‌های پلید و ناپسندی که این رژیم اسرائیل در منطقه و جا‌های دیگر در حال ارتکاب است و باید در قبال آن پاسخگو باشد، علیه ایران مطرح کرد.

رژیم اسرائیل باید از چه آستانه‌ای عبور کند تا شورای امنیت از خواب زمستانی خارج شود؟

ایروانی اظهار کرد: ایران قاطعانه تمامی این ادعا‌های بی پایه را رد می‌کند. این ادعا‌های بی اساس یک هدف روشن دارند: منحرف کردن توجه از موضوع اصلی، یعنی جنایات رژیم آپارتاید علیه مردم فلسطین و همچنین نقض سیستماتیک و عمدی حقوق بشر و قوانین بین المللی بشردوستانه در سرزمین‌های اشغالی فلسطین.

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی حتما بخوانند/ منتظر این پیامک ویژه باشید

بشیر عمرانی گفت: از تمامی بیمه‌شدگانی که تاکنون در این سامانه ثبت‌نام نکرده‌اند دعوت می‌کنیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *