رازهای کلیدی که عمر مبلمان‌تان را بیشتر می‌کند

آیا می‌دانید دلایل خراب شدن مبلمان چیست؟ آیا تاکنون برای افزایش طول عمر مبلمان‌تان تلاش کرده‌اید؟ آیا می‌دانید در حال حاضر همین مبلی که از آن استفاده می‌کنید، یکی از گران‌ترین وسایل خانه شماست؟

اگر جز‌‌‌ء طبقه متوسط هستید، باید بگوییم که همین پذیرایی ساده خانه شما، ‌رقمی بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان ارزش ریالی دارد، البته این فقط شامل همین مبل ساده‌ای می‌شود که روزانه از آن استفاده می‌کنید و اگر میز ناهارخوری، کنسول‌ و میزهای پذیرایی را به آن اضافه کنید، خیلی بیشتر از رقمی می‌شود که بتوانید به‌راحتی به فکر تعویض آنان باشید؛

برای رسیدن به این نکته تنها کافی است که به موجودی کارت بانکی خود نگاه کوچکی بیاندازید. البته گفتن این موضوع خالی از لطف نیست که اگر هنگام خرید کمی دست‌ودلباز باشید و خست به خرج ندهید، می‌توانید با هزینه کمی بیشتر، ‌مبلمان بهتری را خریداری کنید. بدون شک خرید مبلمان از فروشگاه‌های معتبر تضمین‌کننده دوام و ماندگاری بهتر مبلمان شما یا هر اثاث دیگر است. اگر به کارگاه‌ها سری بزنید، متوجه می‌شوید که اکثر دلایل خرابی مبلمان ناشی از استفاده از مواد اولیه بی‌کیفیت و درجه دوم است.

اما در عین حال، بهتر است با فراموش کردن چند عادت اشتباه همیشگی، عمر اثاثیه خانه‌تان را حداقل برای سه یا چهار سال افزایش دهید و اگر کمی بیشتر توجه کنید، می‌توانید عمر مبلمان نازنین‌تان را تا ۱۰ سال هم افزایش دهید و چند ده‌ میلیون تومان پس‌انداز کنید.

پس چند دقیقه زمان بگذارید تا راز طولانی‌شدن عمر مبلمان‌تان را در ادامه بخوانید:

البته ما هم مثل شما می‌دانیم که اکثر مردم به‌ویژه زنان، لزوما مبل خود را به دلیل خرابی یا کثیف‌شدن تعویض نمی‌کنند. این دسته از افراد دوست دارند مطابق مُد روز، مبلمانی جدید داشته باشند. قطعا چیزی که ۳ سال پیش مُد و محبوب بود، اکنون از مُد افتاده هستند. پس بهترین راهکار برای داشتن مبلی شیک و به‌روز آن است که در زمان خرید به سراغ مبلمان تجملی و به اصطلاح استیل یا کلاسیک نروید.

با عدم انتخاب رنگ‌های تند و خرید مبلمانی بزرگ می‌توانید هم عمر وسایل خود را افزایش دهید و هم مبلمانی داشته باشید که برای حداقل یک‌دهه به‌روز باشد. همچنین فراموش نکنید که اگر مبلی ساده خریداری کنید، بعد از چند سال می‌توانید با استفاده از کوسن‌های رنگی یا کاورهای جدید، ظاهر مبل خود را تغییر دهید. این ترفند بدون آنکه هزینه زیادی به شما تحمیل کند، فضای زندگی شما را تغییر می‌دهد و شما می‌توانید خانه‌ای مطابق با روز هم داشته باشید.

 

لکه‌ها را فراموش نکنید

یکی از دلایل خراب شدن مبلمان در بسیاری از موارد، بروز لکه‌ها روی پارچه مبل است. تمیز کردن مبلمان و لکه‌زدایی منوط به هزینه کردن چندصد هزار تومان است؛ اما با روشی ساده می‌توانید این مبلغ را در جیب خود نگه دارید. نخستین گام استفاده از کاورهای آماده است اما اگر مبل شما لکه لکه شد، ‌آن را رها و این کار را حتی به فردا موکول نکنید.

لکه‌بر‌ها معمولا بهترین گزینه در دسترس هستند، اما اگر لکه‌بر آماده ندارید، می‌توانید از محلول سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. البته این نکته را به یاد داشته باشید، اگر مبل شما گارانتی دارد و نتوانستید با روش‌ها ساده لکه را نابود کنید، بهتر است با سازنده تماس بگیرید و از آنان بخواهید که مشکل به‌وجود آمده را به روش خودشان حل کنند. در این‌صورت، شما هزینه‌ای چندانی برای تمیزی مبل خود نمی‌کنید.

خودتان دست به‌کار نشوید

اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که در برخی از مواقع، سپردن این کار به متخصصان بهترین روش است، حتی اگر آنان مبلغ زیادی را طلب کنند. چرا که حذف لکه‌های جدی وعمیق ناشی از نوشیدنی‌ها، روغن و یا بنزین و نفت کار افراد معمولی خانه نیست و آنان می‌توانند آسیب جدی به مبلمان وارد کنند و یکی از دلایل خراب شدن مبلمان هستند.

کاناپه محل غذاخوردن نیست

برای کاهش هزینه‌ها، بهتر است همواره از میز برای صرف غذا استفاده کنید. کاناپه‌ها برای غذا خوردن ساخته نشده‌اند. بنابراین اگر دائما روی مبل نازنین‌تان غذا می‌خورید، ‌نباید انتظار داشته باشید که آنان برای سال‌های طولانی دوام بیاورند. پس اگر واقعاً می‌خواهید مبلمان شما ماندگار شود، غذای خود را سر میز میل کنید تا بتوانید به سادگی میزهای غذاخوری که عمدتا چوبی یا شیشه‌ای هستند را از لکه‌ها پاک کنید؛ بله به همین سادگی! مبادا آن روز بیایید که تکه‌ای از غذای روغنی و یا رنگی غذا روی مبلمان بریزد.

حیوانات خانگی را دور نگه دارید

پت‌ها یا همان حیوانات خانگی کم‌کم در حال تبدیل شدن به یکی از اعضای خانواده‌ هستند. اما آن‌ها باید بیاموزند که کجا بنشینند. هرچند حیوانات خانگی، دوستان بی‌‌نظیری برای شما هستند؛ اما از طرفی دیگر، آنان دشمنان درجه یک مبلمان شما و روکش‌های آنان به‌حساب می‌آیند.

تمیز کردن موهای سگ و گربه از روی پارچه بسیار دشوار است، بنابراین وقتی به آن‌ها اجازه می‌دهید روی مبلمان‌تان بنشینند، موهای آنان نه تنها به‌مرور، رنگ مبل شما را کدر می‌کند، بلکه عرق و آب بدن پت‌ها به پارچه مبل نفوذ کرده و عمر آنان را کوتاه می‌کند. ادرار و مدفوع حیوانات خانگی نیز هم لکه‌های ناجوری را به‌وجود می‌آورند و یکی از دلایل خراب شدن مبلمان هستند و هم آن‌ها را به‌مرور زمان بدبو می‌کنند.

اما از آنجایی که دور نگه‌داشتن آنان کار بسیار دشواری است، بهتر است به سرعت لکه‌ها را پاک کنید و مانع سرایت آنان به نقاط دیگر شوید. فراموش نکنید که با استفاده از خوشبوکننده‌ها می‌توانید مبلمان خود را از خرابی بیشتر نجات دهید.

کثیف نباشید

درست مانند لباس‌هایتان، اگر مبلمان خود را نیز تمیز نگه ندارید و به‌درستی از آن مراقبت نکنید، باید با ماندگاری بیشتر و حفظ ظاهر جذاب‌ آنان خداحافظی کنید. اگر مبل چرمی دارید، حتماً هر چند وقت یک بار آن را تمیز کنید تا شکافته یا ترک نخورد. اگر کوسن پارچه‌ای دارید، هر چند وقت یک‌بار آن جاروبرقی بکشید. اگر این کار را نکنید، با هر بار نشستن، خاک آن را بلند کرده و آن را در تمام خانه پخش خواهید کرد. تمیز نکردن مرتب مبلمان، عمر آن را به شدت محدود می‌کند.

در حقیقت باید بگویم که به تمیز نگه داشتن اثاثیه خانه خود عادت کنید. درست مانند هر چیز دیگری در داخل خانه. وقتی نظافت به امری عادی تبدیل می‌شود، لکه‌ها، بوی بد و آسیب‌ها به حداقل می‌رسند. حال آنکه مبلمان و کاناپه‌های چرمی و پارچه‌ای شما نیاز به توجه بیشتری هم دارند.

حتما آنان را در طول هفته با جاروبرقی تمیز کنید، یا هر چند وقت یکبار با یک پارچه تمیز نم‌دار آنان را پاک کنید تا چربی، گرد و غبار و عرق‌ از روی آنان به‌خوبی حذف شود. در همین حال، شما همچنین می‌توانید از بخارشوی حرفه‌ای یا خانگی استفاده کنید؛ البته این نکته را در نظر داشته باشید که نباید در استفاده از آنان زیاده‌روی کنید

به دیگران هم اعتماد کنید

از طرف دیگر می‌توانید هرازگاهی برای تمیزی مبلمان خود به‌ویژه مبلمان چرمی‌تان به سراغ شرکت‌های خدماتی بروید. هرچند هزینه شما بدون شک افزایش می‌یابد. اما این کار روشی مقرون‌به‌صرفه برای حفظ جذابیت صندلی‌ها و مبل‌هاست. چرا که در درازمدت عمر آنان افزایش می‌یابد.

همچنین قبل از تمیز کردن مطمئن شوید که برچسب دستورالعمل شست‌وشوی آن را مطالعه کرده‌اید و برای نظافت فقط از محصولات تمیزکننده خنثی یا ملایم استفاده کنید. هنگام ضدعفونی نیز این موضوع را مدنظر داشته باشید. زیرا استفاده از مواد شوینده اشتباه نیز، یکی از دلایل خراب شدن مبلمان است.

هرگز از مواد سفیدکننده قوی برای از بین بردن لکه‌های چسبیده به کاناپه‌ها استفاده نکنید، زیرا روکش‌های پارچه‌ای را در چشم‌بهم‌زدنی نابود می‌کنند و علاوه‌بر تغییر رنگ، درخشندگی آنان را نیز از بین می‌برد. همچنین اگر از اسکاچ‌های زبر استفاده کنید، با دیدن خراشیدگی‌ها بلافاصله از کار خود پشیمان خواهید شد.

مبلمان چرمی را به حال خود رها نکنید

اگر از بین مبل‌های موجود در بازار نهایت به سراغ مبلمان چرمی رفتید، ‌کار شما به مراتب بیشتر می‌شود. اگر مبل شما جز‌‌ء مبل‌های چرمی گران‌قیمت طبیعی است که باید زمان بیشتری را صرف نگهداری از آنان کنید؛ چرا که به این زودی‌ها نمی‌توانید آنان را تعویض کنید و حتی هزینه تعمیر آنان نیز سرسام‌آور است. به‌طور معمول مبل‌های چرمی بیشتر از مبل‌های دیگر به مراقبت و البته نظافت نیاز دارند و با کوچکترین بی‌دقتی پارچه چرمی آن‌ها آسیب می‌بیند.

برای افزایش طول عمر مبل چرمی نباید اجازه دهید که آنان خشک شوند و می‌توانید از آنیلین و نیمه آنیلین استفاده کنید. برای نتیجه بهتر، می‌توانید سالی حداقل چهار یا پنج بار از متخصصان بخواهید این کار را برایتان انجام دهند. اما اگر مبل شما چرم طبیعی نیست، ‌خودتان حداقل چهار بار در سال به‌خوبی آنان را چرب کنید تا خشک نشوند. اگر شما هم جزو آن دسته از مردم هستید که گمان می‌کنند آب‌رسانی یا دستمال کشیدن معمولی می‌توانند رطوبت و روغن‌های طبیعی چرم را به آن بازگردانند، سخت در اشتباهید. در حقیقت یکی از دلایل خراب شدن مبلمان چرمی عدم چرب کردن آن‌هاست.

البته باز هم می‌گوییم بهترین راه‌حل قرار ندادن مبل‌های چرمی در معرض نور خورشید است، حتی اگر آنان را زود به زود تمیز و چرب می‌کنید. همچنین توصیه می‌شود در هنگام خرید مبل از انتخاب رنگ‌های تیره خودداری کنید چرا که رنگ‌های تیره قدرت بیشتری در جذب نور خورشید دارند.

اما اگر رنگ مبل شما پرید، می‌توانید قسمت‌های آسیب‌دیده را رنگ کنید. البته فراموش نشود که بهترین راه‌حل تعویض کامل رویه چرمی مبل است چرا که هر چقدر هم ماهرانه قسمت‌های رنگ و رو رفته آن را رنگ‌آمیزی کنید، باز قابل تشخیص است.

در همین حال، همیشه محل اثاثیه و مبلمان چرمی خود را خشک، خنک و تمیز نگه دارید. با این کار، به طور موثری طول عمر آنان را افزایش می‌دهید و از بریدگی‌ها و ترک‌ها جلوگیری می‌کنید.

نظافت سرسری را کنار بگذارید

ما فقط نقاطی را تمیز می‌کنیم که معمولاً با چشم قابل مشاهده است و این کار از اساس اشتباه است. در برخی از موارد نظافت وسواس‌گونه کمک بزرگی به طول عمر اثاثیه ما می‌کند. بهتر است بدانید که لکه‌های سرسخت، آشغال‌های مخرب معمولا در فضای جا خوش می‌کنند که به سادگی دیده نمی‌شوند.

پس بهتر است هرازگاهی تمام مبل خود را جارو بکشید و تنها به سطح روی مبل خود اکتفا نکنید. با بلند و جابه‌جا کردن تشک‌ها و کوسن‌ها و بررسی حداقل یک بار در ماه، می‌توانید از مبل‌تان مدت زمان بیشتری استفاده کنید. البته برای تمیز کردن مناطق صعب‌العبور صبور باشید تا به آنان آسیب نزنید. اگر فرد صبوری نیستید، استفاده از کارگر خدماتی زبده بهترین پیشنهاد روی میز است.

اکسسوری‌ها را بی‌خیال نشوید

بیایید برای یک بار هم شده با آن روبه‌رو شویم؛ ما همواره وسایل تزئینی مانند گلدان، ‌گیاهان زینتی، آکواریوم، اکسسوری‌ها کوچک و بزرگ و آباژورها را بالا و یا کنار مبلمان خود قرار می‌دهیم و فرورفتگی‌ها، خراش‌ها یا لکه‌های آبی که ممکن است روی سطح مبلمان‌مان بریزد را فراموش می‌کنیم. بنابراین، برای جلوگیری از این اتفاقات ناگوار می‌توانید از چوب‌پنبه یا پدهای نمدی استفاده کنید.

خرابی‌ها را رها نکنید

با مشاهده هر گونه آسیب و زده‌خوردگی فورا آن را تعمیر کنید. از نظر فنی، دوام و زیبایی مبلمان شما نه‌تنها به جنس و بلکه به مهارت شما بستگی دارد. اگر مبلمان شما از ورق نازک و تخته فیبر با چگالی متوسط ​​ساخته شده است، باید دو برابر از آن مراقبت کنید و در صورت ضربه و آسیب جدی، به سرعت آن را تعمیر کنید.

قبل از تمیز کردن مبلمان، آسیب‌های جزئی و عمده آن را برطرف کنید چرا که در صورت استفاده، پارگی‌ها و شکستگی‌ها بیشتر می‌شود و دیگری زمانی برای تعمیر وجود ندارد. در برخی از اوقات و در صورت وخامت اوضاع، ناچار به خرید مبلمانی جدید هستید.

 

مبل خود را جابه‌جا نکنید

یکی‌دیگر از دلایل خراب شدن مبلمان مخصوصاً پایه‌های آن، روش اشتباه جابه‌جا کردن آن‌هاست. برای طول عمر بیشتر اسباب خود بهتر است در جابه‌جا کردن آن‌ها افراط نکنید و برای اثاثیه و به‌ویژه مبلمان خود، فضای ثابت در نظر بگیرید. فرقی نمی‌کند که مبل شما چرمی است یا پارچه‌ای یا چوبی، برای حفظ ظاهر و ساختار آنان، بهترین کار آن است که زیاد جابه‌جا نشوند.

بنابراین در هنگام چیدمان توجه کنید که زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرند و برای جلوگیری از رنگ‌پریدگی و پوسیدگی، از پرده‌ها و یا فیلتر‌های UV با اشعه ماورا بنفش موجود در بازار استفاده کنید. اما اگر بنا به هر دلیل خواستید که تغییر دکوارسیون بدهید، مبلمان خود را روی زمین هل ندهید و یا آنان را روی زمین نکشید. به ویژه اگر قصد جابه‌جای مبلمان گران‌قیمت استیل خود را دارید. با اینکار نه تنها ممکن است آنان را لب‌پر کنید ‌بلکه احتمال شکسته‌شدن پایه‌های آنان را هم دوبرابر می‌کنید.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در هنگام چیدمان، مبل‌ها به‌گونه‌ای کنار هم قرار دهید که رفت‌وآمد افراد راحت باشد و برخورد کمتری صورت بگیرد.

از شومینه و بخاری فاصله بگیرید

نور خورشید تنها دشمن مبلمان دوست‌داشتنی شما نیست. برای اینکه مجبور نشوید محل آنان را زود به زود تغییر دهید، ‌بهتر است آنان را نزدیک شومینه و یا بخاری نچینید تا دیرتر خراب شوند. حرارت شومینه چوب مبل رو از هم باز و چرم و پارچه مبل رو خراب می‌کند و رعایت فاصله حداقل یک‌متری و نیمی بهترین توصیه ممکن است.

 

عادت‌های بد را فراموش کنید

این نکته را در نظر داشته باشید که یکی از رازهای کلیدی عمر بیشتر مبلمان، به نوع مبل بستگی دارد. شما هم می‌دانید مبلمان استیل یا کلاسیک خیلی دیرتر از مبلمان راحتی و اسپرت خراب می‌شوند. به طور معمول مبل‌های کلاسیک و استیل یا به قولی لاکچری در قسمت پذیرایی جا خوش می‌کنند و کمتر کسی به سراغ آنان می‌رود، البته به جزو میهمانان عزیزتان.

پس اگر برای استفاده روزانه خودتان مبل راحتی یا کاناپه خریده‌اید، ‌این نکته را فراموش نکنید که نشستن روی یک صندلی خاص و یا یک قسمت خاص، باعث می‌شود که آنان زودتر فرو بروند و دفرمه شوند. بنابراین هنگام بازگشت از سرکار یا هر زمانی که دوست دارید لم دهید، ‌این نکته را مدنظر داشته باشید و پس از چند ساعت جای خود را عوض کنید.

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

نحوه شستشو مبلمان کرمی

موثرترین روش تمیز کردن مبل رنگ کرمی با محلول خانگی

تمیز کردن مبل رنگ کرم به دلیل روشن بودن روکش مبل چالش های زیادی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *