قیمت دلار تحت تاثیر سیاست های جدید به کدام سمت می‌رود؟ / بمباران خبری در تعطیلی بازار!

 

اخبار سیاسی جدید، قیمت دلار را به کدام سمت می‌برد؟ / بمباران خبری در تعطیلی بازار!

تجارت‌نیوز نوشت:طی تعطیلات پایان هفته، اخبار متعددی در حوزه روابط بین‌المللی ایران از سوی اتحادیه اروپا و همچنین آمریکا مطرح شد. آیا این اخبار می‌تواند امروز، قیمت دلار را که در مسیر آهسته و پیوسته‌ کاهشی در حرکت است معکوس کند؟

قیمت دلار در دو هفته پایانی تیر، هر هفته یک پله کاهش داشته است. این اسکناس در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در کانال ۴۸ هزار تومانی و با قیمت ۴۸ هزار و ۷۰۰ تومان بسته شد.

کارشناسان اقتصادی ارزش ذاتی قیمت دلار را با توجه به تورم در کریدورهای بالاتر قیمتی می‌دانند. آنها معتقدند این ثبات ارزی و روند کاهشی محدود، حاصل تلاش‌های بازارساز است.

روز پنجشنبه درست زمانی که بازار ارز به کار خود پایان داد، خبری مبنی بر اعمال تدابیر محدودکننده جدید از سوی اتحادیه اروپا علیه ایران و با ادعای حمایت نظامی از سوریه و جنگ روسیه در اوکراین مطرح شد. از سوی دیگر برخی اخبار مربوط به توقیف یک محموله نفت غیرمجاز در اندونزی که گفته می‌شد مربوط به ایران است حرف و حدیث‌های زیادی را به همراه داشت.

همچنین لغو میزبانی ایران در رویدادی که قرار بود اکتبر سال جاری در روز جهانی دریانوردی برگزار شود از سوی ایالات متحده آمریکا، اخباری بود که می‌توان از آنها در جهت تحرکات افزایشی بازار ارز یاد کرد. آبرام پیلی که عهده‌دار مسئولیت‌های رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران شده است، دیروز ۳۰ تیر، در توییتی نوشت: «ایران نمی‌تواند میزبان رویداد روز جهانی دریانوردی باشد.»

با این وجود به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، توانایی عرضه تعیین‌کننده قیمت در بازار ارز است. با مسیر کاهشی قیمت دلار از ابتدای سال جاری تا کنون، دولت و بانک مرکزی نشان داده‌اند که به هر نحوی درصدد مدیریت بازار ارز هستند. باید دید با وجود روزهای رکودی ماه محرم و اخباری که به مذاق کاهشی‌های بازار ارز خوش نمی‌آید قیمت دلار چه روندی را در پیش می‌گیرد.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز پنجشنبه ۲۹ تیر، قیمت اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۱ هزار و ۲۵۹ تومان عرضه شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۵۰۸ تومان عرضه شد. بیش از یک هفته است که قیمت‌ها در سایت بازار متشکل ارزی تغییرات یک تومانی دارد و فریز شده است.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

در آخرین معامله روز پنجشنبه یورو در بازار آزاد با قیمت ۵۴ هزار و ۴۲۶ تومان معامله شد و کاهش ۴۰۰ تومانی داشت. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی به قیمت ۴۶ هزار و ۱۸۸ تومان رسید و ۲۰۰ تومان کاهش داشت. یوروی حواله نیز با همین مقدار کاهش یک پله پایین آمد و با قیمت ۴۱ هزار و ۹۸۹ تومان عرضه شد.

درهم امارات در آخرین معامله روز پنجشنبه با رقم ۱۳ هزار و ۴۶۰ تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی نیز قیمت درهم همانند اسکناس دلار تغییر نداشته است. حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۱۳ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱هزار و ۲۳۴ تومان عرضه شد.

 

 

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

واگذاری باشگاه زیان ده به تامین اجتماعی

واگذاری باشگاه زیان ده به تامین اجتماعی/ پرداخت دستمزدهای میلیاردی فوتبالیست‌ها از جیب کارگران در شرایطی واگذاری ۸۰ درصد سهام باشگاه پرسپولیس در قالب رد دین به سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته، که مشخصا واگذاری این باشگاه زیان ده به سازمانی که خودش در آینده ای نه چندان دور شرایط مطلوبی نخواهد داشت، می تواند برای هر دو شرکت بحران آفرین باشد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اخیرا ماجرای واگذاری باشگاه پرسپولیس به بخش خصوصی سرانجام با مصوبه هیئت وزیران وارد فاز اجرایی شد. بر اساس این مصوبه 80 درصد سهام شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس متعلق به وزارت ورزش و جوانان به صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تامین اجتماعی و صندوق بیمه روستاییان و عشایر واگذارد می شود. به دنبال انتشار این خبر انتقاد ها به این تصمیم دولت جهت واگذاری دو باشگاه سرخابی شدت گرفت. کارشناسان معتقدند این نحوه ی واگذاری نه تنها مشکلی از مشکلات این دو تیم حل نخواهد کرد بلکه از طرفی بر مشکلات شرکت هایی که این تیم ها به آن ها واگذار شدند، خواهد افزود و این اقدام هیچ توجیه منطقی و اقتصادی ندارد. واگذاری یا رد دی..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *