وقتی کره جنوبی زبان گویای دشمنان ایران می‌شود

وقتی کره جنوبی زبان گویای دشمنان ایران می‌شود

شامگاه دوشنبه بود که رئیس جمهور کره جنوبی طی سخنرانی برای نظامیان این کشور در امارات ادعا کرد: « امنیت کشور برادر ما امنیت ما است. دشمن امارات، تهدیدآمیزترین کشور یعنی ایران ست و دشمن ما کره شمالی است… ما با امارات در وضعیت مشابهی قرار داریم».

وزارت خارجه کره‌جنوبی اما خیلی زود موضع عکسی گرفت و گفت که روابط تهران و سئول همچنان گرم و پایدار است. اظهاراتی متناقض که بیانگر بازیگری کره جنوبی در منطقه غرب آسیا و فقدان الگوی رفتاری وفادارانه است. برای برخی هم اظهار نظر رئیس جمهور چین در عربستان و در خصوص جزایر سه‌گانه ایرانی یادآوری شد که آن مساله هم در ظاهر با سفر معاون نخست وزیر چین به تهران جبران شد. ابوالفضل ظهره وند سفیر اسبق کشورمان در افغانستان و ایتالیا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، این دو اظهارنظر مغایر با منافع و امنیت ملی کشورمان را توضیح می‌دهد

بی‌جهت بازار خود را به محصولات کره واگذار نکنیم

ظهره وند در این باره به ما گفت:این دو موضوع با هم متفاوت هستند زیرا شی جی چینگ موضعی ضد ایران اتخاذ نکرد و فقط در بیانیه پایانی که بخشی از آن را نیز طرف اماراتی و عربی در شورای همکاری خلیج فارس تهیه کرده بودند و بخشی از آن هم توسط چینی ها مطرح شده بود در زمینه همکاری بلند مدت در آن به موضوع جزایر هم اشاره شده بود و اینکه مساله این جزایر باید به صورت دیپلماتیک حل شود ،موضوعی که نوعی تعرض به جغرافیای سیاسی و طبیعی ما بود و نوعی ادعای ناصوابی بود که طرف اماراتی داشت و طرف چینی هم به علت ناآگاهی آن را امضا کرده بود.

وی ادامه داد: اما موضع رئیس جمهور کره جنوبی در ابتدا اینها در آنجا رفتند پایگاه زدند و این خودش جای سوال دارد که چرا اینهایی که امنیتشان را آمریکایی ها دارند تامین میکنند و بزرگترین پایگاه آمریکا در بیست کیلومتری سئول پایتخت این کشور مسقر است و مانور مشترک میگذارند با آمریکا در برابر کره شمالی و خودشان جرات این را ندارند که از حوزه خود دفاع کنند و زیر سایه آمریکا هستند این اراجیف را مطرح میکنند .این اظهارات نشان دهنده این است که ما باید مراقب این باشیم که بی جهت بازار خود را به محصولات کره واگذار نکنیم.

وقتی کره جنوبی زبان گویای دشمنان ایران می‌شود

بیانیه طرف چینی به دلیل کم کاری خود ما بود

ظهره وند گفت: رئیس جمهور این کشور علنا موضع دشمنی گرفته است و نیت های پنهانی برخی کشورهای وابسته به آمریکا را او مطرح کرده است تا جایی که ما حتی از زبان مسئولان اماراتی این صحبت ها را نشنیده بودیم ؛بنابراین این دو کاملا متمایز است و نباید اینهایی که مخل امنیت منطقه هستند مخل رابطه با چین هم بشوند.

این کارشناس جغرافیای سیاسی گفت: آن بیانیه هم به کم کاری ما در سیاست خارجی بازمیگشت چرا که پیش از اینکه آقای شی جی پینگ به منطقه سفر کند باید می دانستیم که در هر بیانیه مشترکی که طرف اماراتی حضور داشته باشد حتما موضع غلط خود را در آن میگنجاند و ما باید در اینجا هشدارهای لازم را میدادیم همانطور که طرف چینی هم قرار باشد که ما در جایی برویم که موضع تایوان مطرح شود قبلش اعلام میکنند که این خط قرمز ماست ؛ بنابراین مواضع را تنظیم میکنیم و این به هوشیاری ما بازمیگشت که نباید اجازه میدادیم این اتفاق بیفتد و در روابط راهبردی ما با چین خدشه وارد کند.

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

زاکانی به ۱۴۰۰ نزدیک شد /پزشکیان در نوسان است /جلیلی ناتوان است، قالیباف خنثی

یک استاد دانشگاه، درخصوص دومین مناظره انتخاباتی گفت: در مناظره دوم نیز، مانند مناظره اول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *