گوترش خواهان بازگشت تمام طرف ها به برجام است

گوترش خواهان بازگشت تمام طرف ها به برجام است

«فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان همچنان بر این باور است که برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام ) یکی از دستاوردهای دیپلماتیک مهم طی سال‌های اخیر است و می‌خواهد مطمئن شود که تمام طرف‌ها به صورت کامل از آن پیروی می‌کنند.

بر اساس این گزارش، فرحان حق در نشستی خبری، در پاسخ به سوالی درباره حمایت آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از برجام با توجه به حوادث و اغتشاشات گذشته در ایران گفت: این دو موضوع از هم جدا هستند.

لازم به ذکر است که پس از آغاز آشوب‌ها و اغتشاشات اخیر در ایران، مقامات ارشد آمریکا از جمله مشاور امنیت ملی و سخنگوی وزارت خارجه این کشور به‌یک‌باره مدعی شدند «احیای برجام از دستور کار دولت آمریکا خارج شده است» و اکنون واشنگتن بر حمایت از اغتشاشات در ایران تمرکز دارد.

این در حالی است که علی‌رغم برخی جوسازی‌ها و ادعاهای اخیر، «پیتر استانو» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد: برجام نمرده است، مذاکرات متوقف شده، اما ارتباط‌های معمول با ایران همچنان برقرار است.

وی در این‌باره گفت: هدف ما این است که بن‌بست (در مذاکرات) را بشکنیم، اما وضعیت کنونی ساده نیست.

گوترش خواهان بازگشت تمام طرف ها به برجام است

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه نیز در گزارش سالانه پارلمان اروپا در دو بخش «سیاست خارجی و امنیتی مشترک» و «سیاست امنیتی و دفاعی مشترک»، بر حفظ کانال‌های ارتباطی در رابطه با توافق هسته‌ای ایران، تاکید کرد.

وی افزود: فکر می‌کنم که درباره موضوع توافق هسته‌ای-همان برجام مشهور- کانال‌های ارتباطی باید حفظ شود و این یک مساله مجزاست.

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

عکس | تصویری از شبنم مقدمی و احمد مهران‌فر در محیط روستایی

زوج بازیگر فیلم سینمایی خجالت نکش که اکنون قسمت دوم آن در حال اکران است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *