چه تفاوتی بین نرم کننده و ماسک مو وجود دارد؟

تفاوت ماسک مو و نرم کننده را اغلب نمی‌دانیم و صرفاً از آن‌ها استفاده می‌کنیم. لازمه استفاده اصولی از هر محصول مراقبتی، شناخت کامل آن محصول، روش استفاده و تفاوتش با محصولات مراقبتی مشابه است. در این مقاله به تفاوت نرم کننده و ماسک مو می‌پردازیم تا بدانیم ماسک مو بهتر است یا نرم کننده. اگر شما هم اطلاعت کافی درباره این دو محصول ندارید، در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی نرم کننده

بهتر است قبل از مقایسه تفاوت ماسک مو و نرم کننده، هر کدام از این دو محصول را به خوبی بشناسیم. نرم‌‌کننده‌ها محصولات شناخته‌شده‌تری هستند و تقریباً همه ما از آن‌ها استفاده کرده‌ایم. ویژگی نرم کننده ها، کمک به نرمی، آب‌رسانی و جلوگیری از وز شدن ساقه مو است. همچنین نرم کننده باعث حفاظت از موها در مقابل نور خورشید می‌شود.

مجله مد و زیبایی بهیان را دنبال کنید

همچنین یک ویژگی بسیار مهم نرم کننده، حفظ سبوم یا چربی مفید پوست سر است که اغلب با شستشوی موها، از دست می‌رود. در واقع نرم کننده با حفظ بخشی از سبوم و تولید سبوم مصنوعی، تعادل چربی پوست سر را برقرار می‌کند. اگر شما هم پس از حمام احساس خشکی در موها و پوست سرتان دارید، روی نرم‌کننده‌ها حساب کنید.

ماسک مو بهتر است یا نرم کننده

کاربرد ماسک مو

از نرم‌کننده بگذریم و برسیم به ماسک مو. ماسک مو محصول نسبتاً جدیدتری در بازار داغ محصولات مراقبت از مو محسوب می‌شود. ماسک مو با ترکیب روغن‌های گیاهی با سایر مواد تغذیه‌کننده مو، کمک بزرگی به موهای خشک و آسیب‌دیده شما خواهد کرد. راز تقویت و طراوت موهایتان را ماسک‌های مو به خوبی می‌دانند.

اگر شما هم طرفدار استایل‌های خاص مو هستید و از انواع وسایل گرمایشی مخصوص مو از جمله سشوار، اتو مو و مواردی از این دست استفاده می‌کنید، حتماً یک ماسک مو بخرید. بدون وجود سپر محافظتی ماسک مو، سربازهای موها را در مقابل حمله گرمای سوزان سشوار و اتو رها نکنید.

تفاوت‎‌ نرم کننده و ماسک مو

حالا که تا حدی درمورد نرم کننده و ماسک مو دانستیم، به مقایسه این دو محصول می‌پردازیم. در واقع هم نرم کننده و هم ماسک مو، موها را درخشان و لطیف می‌کنند. تفاوت ماسک مو و نرم کننده زمانی معنی پیدا می‌کند که هر عملکرد را جداگانه بررسی کنیم و بدانیم که به دنبال چه تأثیری برای موهایمان هستیم.

نرم کنندگی

نرم کننده و ماسک مو، هر دو به نرم شدن موها کمک می‌کنند؛ ولی از نظر مکانیزم و نتیجه نهایی، کمی متفاوت هستند. از نظر آب‌رسانی و طراوت بخشیدن به موها، ماسک مو عملکرد بهتری نسبت به ماسک مو دارد. ماسک مو به اعماق ساقه مو نفوذ می‌کند و به همین دلیل تأثیر عمیق‌تری بر موها خواهد داشت. در این مورد، نرم کننده به اندازه ماسک مو مؤثر نیست، مخصوصاً اگر موهای خشک یا آسیب‌دیده‌ای دارید.

استفاده قبل یا بعد از شستشوی مو

یک نکته مهم درباره استفاده از محصولات مراقبت از مو، شستشوی موها قبل از به کار بردن آن‌ها است‌. هر چه موها تمیزتر باشند، اوضاع برای کار کردن روی موها بهتر خواهد بود. برای استفاده از همه انواع نرم کننده، لازم است موها را به خوبی بشوییم؛ در حالی که انواعی از ماسک مو، نیازی به شستشوی مو ندارند. تفاوت ماسک مو و نرم کننده همین‌جاست؛ نرم کننده به دلیل اینکه پس از شستن موها استفاده می‌شود، تأثیر بهتری دارد.

زمان مورد نیاز برای اثر بخشی

هرچند امروزه زمان زیادی صرف مراقبت از بدن و حفظ زیبایی می‌کنیم، ولی همچنان روش‌های سریع نسبت به روش‌های زمان‌بر، محبوب‌تر هستند. ماسک مو باید حداقل ۱۰ دقیقه روی موها بماند تا بتواند وظایفش را انجام دهد؛ ولی نرم کننده لازم دارد پس از شستن موها با شامپو، کمی روی موها بماند و تمام! شاید این سرعت عمل و صرفه‌جویی در زمان برای شما هم مهم باشد.

تأثیر پایدار

ماسک مو، به عنوان یک محصول مراقبتی، با کمک مواد مغذی و مفید، مشکل موها را به صورت اصولی رفع می‌کند. تفاوت ماسک مو و نرم کننده اینجا است که نرم کننده برخلاف ماسک مو، جنبه آرایشی و زیبایی کوتاه مدت دارد. اگر یک تأثیر پایدار و زیبایی وقعی با پشتوانه محکم برای موهایتان نیاز دارید، ماسک مو برنده رقابت است. به همین دلیل است که نرم کننده‌ها را می‌توانید به صورت روزانه استفاده کنید ولی ماسک مو را با فواصل زمانی بیشتری به کار ببرید.

 نحوه ماساژ دادن

بسیاری از محصولات مربوط به مو، نیاز به ماساژ دادن روی ساقه مو و پوست کف سر دارند. ماسک مو و نرم کننده، هر دو نیاز به ماساژ دارند؛ ولی اینکه کجا و تا چه حدی ماساژ بدهید، متفاوت است. نرم کننده مو به دلیل اینکه روی ساقه مو تأثیر دارد و کمکی به ریشه نمی‌کند، بهتر است روی سطح موها ماساژ داده شود. ماسک مو با ریشه موها هم سر و کار دارد پس لازم است از ساقه تا ریشه‌ها که روی کف ‌سر هستند را به خوبی ماساژ دهید.

در حمام از نرم کننده استفاده کنیم یا ماسک مو؟

همانطور که گفتیم، برای استفاده از نرم کننده باید حمام کنید؛ زیرا قبل از استفاده باید موها را خوب بشویید و سپس نرم کننده را آبکشی کنید. انواع ماسک مو، نیازی به موهای شده ندارند و اغلب حتی نیاز به آبکشی هم ندارند. پس گزینه مناسب برای استحمام، نرم کننده‌ها هستند.

آیا می‌توان همزمان از نرم کننده و ماسک مو استفاده کرد؟

هرچند این دو محصول، دو محصول متفاوت هستند، استفاده همزمان از نرم کننده و ماسک مو به عنوان مکمل، ایده خوبی است. ماسک مو می‌تواند آب‌رسانی و تقویت موها را انجام دهد تا جذابیت و درخشندگی حاصل از نرم کننده کار را تمام کند. در واقع تفاوت ماسک مو و نرم کننده در استفاده همزمان، پایه‌ریزی زیبایی توسط ماسک مو و نما دادن به این پایه‌ریزی توسط نرم کننده است.

ترتیب استفاده از ماسک مو و نرم کننده

حالا که دانستید استفاده همزمان ماسک مو و نرم کننده ایده خوبی است، شاید با این سؤال مواجه شوید که چطور و با چه ترتیبی از این دو استفاده کنیم. ترتیب استفاده از نرم کننده و ماسک مو، این است که ابتدا از ماسک مو برای تقویت مو استفاده کنید و سپس نرم‌کننده را به عنوان جلوه دادن به موها و افزایش نرمی و درخشش استفاده کنید. البته دقت کنید که دفعات استفاده از ماسک مو، به مراتب کمتر از نرم کننده است..

کلام آخر

تفاوت ماسک مو و نرم کننده از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است. در این مقاله سعی کردیم از نظر تأثیر، مدت اثر، نتیجه کار و نحوه استفاده، این دو محصول را مقایسه کنیم. ماسک مو بیشتر جنبه مراقبتی دارد و موها را تقویت می‌کند، در حالی که نرم کننده جنبه آرایشی دارد و زیبایی موقتی به موها می‌بخشد.

سوالات متداول تفاوت ماسک مو و نرم کننده مو

نرم‌کننده و ماسک مو هرکدام چه کاربردی دارند؟

نرم‌کننده مو تمرکز بیشتری بر آبرسانی، صاف کردن و نرم کردن موها دارد، در حالی که ماسک مو بیشتر بر تغذیه، تقویت و بهبود سلامت موها تمرکز دارد.

چند بار از نرم‌کننده و ماسک مو استفاده کنیم؟

معمولاً نرم‌کننده مو برای استفاده روزانه و در هر شستشوی مو مناسب است. اما ماسک مو را معمولاً یک یا دو بار در هفته استفاده می‌کنیم.

آیا ماسک مو می‌تواند به عنوان نرم‌کننده مو استفاده شود؟

این دو محصول کاربرد‌های متفاوتی دارند و بهتر است هر کدام به جای خود استفاده شوند؛ با این حال برخی از ماسک‌های مو خاصیت نرم‌کنندگی نیز دارند.

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

علت های ریزش مو بعد از رژیم لاغری

چرا بعد از کاهش وزن دچار ریزش مو می شویم؟

رژیم گرفتن یکی از بهترین و مهم‌ترین راهکارها برای رهایی از چاقی و دستیابی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *