فدراسیون فوتبال از اینفانتینو به هیات اجرایی فیفا شکایت کند

فدراسیون فوتبال از اینفانتینو به هیات اجرایی فیفا شکایت کند

فدراسیون فوتبال از اینفانتینو به هیات اجرایی فیفا شکایت کند

فارس نوشت: فدراسیون فوتبال از اینفانتینو به هیات اجرایی فیفا شکایت کند

رضا شاه منصوری درمورد نحوه اعتراض به استفاده از عنوان جعلی برای مسابقات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، اظهار داشت: باید این نکته را در نظر گرفت که استفاده از چنین عنوانی برای مسابقات جدید نیست و سال‌ها سابقه دارد. همانگونه که حدود ۱۰ سال قبل در لیگ امارات از عنوان جعلی به جای خلیج فارس استفاده کردند. این موضوع ریشه ای جدی دارد و البته بحث به صورت مشخص مربوط به ورزش نیست بلکه سیاسی، حقوقی و ورزشی و باید نسبت به آن در چند حوزه عمل کرد.

وی افزود: آنچه واضح و مبرهن است و بارها نیز تکرار شده این است که در سوابق و مدارک متعدد در حوزه حقوق بین‌الملل، از آبراه جنوب ایران به عنوان خلیح فارس یاد کرده‌اند نه خلیج حتی یا خلیج ع ر ب ی. اسناد بسیار زیادی وجود دارد که نام این محل خلیج فارس است.

شاه منصوری خاطرنشان کرد: اگر منظور و سوال این است که چگونه باید با این شیطنت‌ها برخورد کنیم، باید گفت این موضوع سه جنبه دارد. ۱۰ سال قبل که چنین اتفاقی درمورد لیگ امارات افتاد، کارگروهی از حوزه فدراسیون فوتبال و وزارت خارجه مشخص شد که بحث را پیگیری کردند. در شرایط فعلی هم بخشی از کار به مکاتبه با فدراسیون جهانی بازمی‌گردد.امکان طرح دعوا بابت تحریف نام جغرافیایی یک نقطه وجود دارد. با در نظر گرفتن بعد ورزشی ماجرا می‌توان به دادگاه عالی ورزش شکایت کرده و مطالبه غرامت و خسارت کرد.

وی افزود: ما دیپلماسی قوی دست کم در سطح فوتبال آسیا داریم و باید بابت این مسابقات به AFC شکایت کنیم‌. با کشور میزبان هم باید مکاتباتی داشته باشیم. شاید این نامه‌نگاری ها آثار و تبعاتی برای ما داشته باشد اما با توجه به اینکه رویکرد ما ورزشی است، از این به بعد باید فدراسیون فوتبال و حتی سایر فدراسیون‌ها به این نکته توجه کنند که اگر قصد برگزاری رویداد ورزشی را دارند و اتفاقات ورزشی هم ابعاد بسیار زیاد رسانه‌ای دارد، حتما از نام خلیج فارس استفاده کنند. در حوزه تبلیغات ورزشی و تحصیل اعتبارات معنوی از این طریق باید خیلی بیشتر کار کنیم.

کارشناس حقوق ورزش درخصوص نحوه اعتراض به اقدام جیانی اینفانتینو برای استفاده از این عنوان جعلی، گفت: به عنوان یک فرد حقوقی مراتب تاسف خودم را نسبت به عملکرد یک شخصیت حقوقی یعنی رئیس فیفا ابراز می‌کنم. قطعا اینفانتنیو می‌داند نباید برای اماکن جغرافیایی عنوان جعلی به کار برد یا با زد و بندهای پشت پرده اسم مکان‌هایی که برای کشورها مهم هستند یا سابقه تاریخی دارند، تغییر داد.

شاه‌منصوری تصریح کرد: فدراسیون فوتبال باید مراتب اعتراض خود را به اقدام رئیس فیفا ابراز کرده و برای این کار با هیات اجرایی فدراسیون جهانی مکاتبه کرده و این نامه هم ثبت شود. ضمن اینکه موضوع را باید در فدراسیون فوتبال آسیا هم دنبال کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه رئیس فیفا یک تخلف انجام داده کمیته اجرایی امکان توبیخ یا حتی جریمه وی را به عنوان یک عضو این نهاد دارد. اگر فدراسیون فوتبال و حتی حوزه وزارت ورزش فشار بیشتری وارد کنند، می‌توان امیدوار بود از این به بعد شاهد تکرار چنین اقداماتی نباشیم. دست کم می‌توانیم از این اقدامات حقوقی موثر در حوزه دیپلماسی ورزش استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید:

  • خشم عربستانی‌ها از رونالدو

  • عکس | تصویری از رونالدو با لباس النصر روی بلندترین برج جهان

  • عکس / محدودیت‌های عربستان، جورجینا را محجبه کرد؟

257 251

درباره‌ی بهیان

همچنین ببینید

فعالیت فدراسیون ورزش‌های دریایی ساحلی به پایان رسید

فعالیت فدراسیون ورزش‌های دریایی ساحلی به پایان رسید وزیر ورزش و جوانان با پایان فعالیت فدراسیون ورزش‌های دریایی و ساحلی موافقت کرد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، پس از گزارش کارشناسی معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای در خصوص تشکیل فدراسیون ورزش‌های دریایی و ساحلی، کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان ضمن قدردانی از تلاش‌های انجام شده در این فدراسیون، با اتمام فعالیت این فدراسیون موافقت کرد. در پی اعلام پایان فعالیت این فدراسیون، قرار است با دستور وزیر ورزش و جوانان، رشته‌های دریایی و ساحلی به انجمن‌ها و کمیته‌های زیر مجموعه فدراسیونهای مرتبط منتقل شود. 257 251

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *